Čer 11, 2015
Kategorie: Amantka, Novinky ze stáje

Amantka doplnila stádo o dalšího rošťáka :-)

Čer 11, 2015
Kategorie: Amantka, Novinky ze stáje

Tak tohle byla opravdu rychlá akce. Přes den se Amantka v klidu pásla a protože je jim venku stejně nejlépe, tak zavírám koně až kolem 22 hodiny, kdy dostanou večeři, překontroluji hříbata, stav ostatních a jdu dom :-). Pravda je, že tam kolikrát hodinku jsem a tak jsem domů odcházela kolem 23 hodiny, kobyly si zbaštily večeři, hříbata oddechovala, jen nepatrnou změnu jsem pozorovala, oteklejší vulvu. Tak jsem zavázala ještě ocas zbytkem samodržícího obinadla s myšlenkou, že jí vážu zbytečně, ale tak co, zítra obinadlo sundáme…

Došla jsem domů, rozdělala si ještě práci a koukla na kamerku, kde už bylo vidět, že se něco děje :-). Vzbudila jsem Peťu se slovy, že Amantka dneska určitě porodí, ale klidně ať zase spí, že ho vzbudím až začne a do 5 minut jsem mu třepala s nohou „Tak už!“ a běžela sledovat průběh do boxu, abych mohla v případě potřeby zasáhnout nebo zavolat veterináře s přesnějším popisem.

Amantka NNA

Amantce jsem trochu pomohla, aby měla porod snadnější, ale i tak mi přišlo, že s ním měla víc práce než předchozí rodičky. Hříbě se na chvíli zaseklo hrudníkem Už už jsem přemýšlela, jestli nemám zavolat Peťu, přecejen, já mám houby sílu. Ale pak Amantka znovu zabrala a hříbě vyklouzlo ven, najednou koukám, že Peťa stojí za mnou nachystaný Amantce pomoct a diví se, že už je hotovo :-). Nakoukla jsem pod ocásek a řekla „Je to v pořádku, je to kluk!“ 😀 Letos si z toho děláme už srandu a asi by mne i mrzelo, kdyby se ke dvěma hřebečkům narodila kobylka, přecejen tři hřebečci, to už je pěkně nezbedná parta :-)

Hnědý hřebeček se narodil 8.6.2015 chvilku před půlnocí ve 23:51 po 357. dnech od posledního připouštění. V podstatě Tassilie i Amantka nosily své kluky stejně dlouho :-), jen u Amantky jsem myslela, že porodí určitě kolem termínu, který měla 19.května, ale ať si myslím a předpokládám cokoliv, tak si to stejně příroda udělá podle sebe, různé poučky a návody fungují jen částečně.

Z našich hříbat se mi zdá největší, ale ono se to strašně špatně s odstupem času posuzuje. Je to silák a udržet ho mi dalo pěknou fušku už první den. Moc rád cválá, to mu snad vydrží :-)

 

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *