Dub 14, 2016
Kategorie: Novinky ze stáje, Tassilie

Tassilie a její apríl

Dub 14, 2016
Kategorie: Novinky ze stáje, Tassilie

Navštívil nás Apríl, příliš sranda s ním nebyla, ale nakonec vše dopadlo, snad, dobře…

Kdyby bylo jiné, pozdnější datum, nejspíš bych si všimla všech náznaků, které jsem během prvního dubna potkávala a naznačovaly blížící se příchod Tassiliina dalšího potomka na svět. Jenže mně to všechno do sebe zapadlo až po té, co hříbě bylo venku a tak jen s údivem stále nevěřím, že se mi povedlo vše stihnout, lehce si i zanervit, několikrát zavolat veterináře a být u toho, když se malý hnědáček poprvé nadechnul.

Tascal

Předchozí dvě noci bylo krásné, poměrné teplé počasí a tak jsem kobyly nechala s klidným svědomím na pastvě a protože žádná z březulí se netvářila, že by v nejbližší době měla rodit, vůbec jsem se neobtěžovala je v noci jít kontrolovat. Na deficit spánku je přece dost času. Prvního dubna jsem při úklidu pastvy sledovala Tassilii, jak se drží bokem, spíše u východu, další dvě kobylky se pásly na druhé straně. Pohled na vemínko mě uklidnil, že opravdu, ale OPRAVDU je času hromada! Nejdřív tak za měsíc. A tak jsem Tassilii slíbila, že dnes půjdou domů, vychrnět se na slámě :-) a šla si zase po své práci.

tascal

Doma do sebe Tassilie narvala večeři a šla dál plnit žaludek senem a cpala se jím na plnou hubu, bez přestávky na odpočinek a tady se opět připletla myšlenka „Ty se cpeš, jak kdybys měla rodit!“ zakroutila jsem hlavou a šla jsem se dívat na film. Ta má ještě času. Při další kontrole kamery, před tím, než jsem se chtěla uložit utahaná do postele, mi došlo, že se budu muset ještě oblíct a jít se mrknout, co to ta Tassilie vyvádí. Otáčela se na břicho, přešlapovala (kolika?) a v průběhu toho si sem tam zobla seno (Ufff, kolika asi ne…). Že by se ji tam jen třeba víc vrtělo hříbě?

tascal

Chňapla jsem po baterce, hodila na sebe vestu a vyrazila do mrazivé noci, přes výběh, ke stájím. To si nemohla na blbnutí vybrat nějaký jiný den? Vždyť už bylo tak příjemně teplo.

„Ahoj holky, nelekněte se.“ Rozsvítilo se v boxech a když jsem vešla k Tassilii, hned bylo jasné, že se tam žádné hříbě „jen nevrtí“, ale dere se ven na svět.

tascal

Zhruba o půl dvanácté, 1.4.2016, po pouhých (pro Tassiliina hříbata teda rozhodně) 321.dnech březosti se narodil Tassilii rozměrem malý, velký bojovník, hnědý hřebeček, který ač v „kapesním“ provedení, tak s naprosto milou a nebojácnou povahou, která nás dostává na kolena :-) . Snad nám z něj naroste krásný, silný a šikovný hřebec.

První nástrahou, na cestě životem, bylo minimální vemínko, které Tassilie neměla nachystáno. Krom toho, co sama zvládla pro něj vytvořit, dostal do začátku zmražené mlezivo z loňského roku od Amantky, ale protože dávka nebyla v doporučeném množství a netušili jsme, kolik a jak kvalitní mlezivo mohla Tassilie mít, nechal se udělat test na protilátky, díky kterému víme, že malý hřebeček jich má dostatek. Tak ti přeji, ať všechny nástrahy v životě se takto pěkně rozplývají a ztrácí :-).

Tascal

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *